2014 TÜRKİYE E-TİCARET HARİTASI

SUNUŞ

2014’ün sonuna geldiğimiz bu günlerde, Sanalpazar.com’un geriye dönük bir yıllık verisini kullanarak 2014 yılını kapsayan biraz farklı bir Türkiye E-ticaret Haritası hazırladık. E-ticaret sektörü için önemli olabileceğini düşünüp sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Sanalpazar.com olarak, online pazar yeri denilen e-ticaret modelinin Türkiye’deki en büyük platformlarından biriyiz.
Online pazar yerleri alıcıyla satıcıyı bir araya getiren bir işleyişe dayandığından, hem “alıcı” hem de “satıcı” tarafıyla ilgili kapsamlı verilere sahibiz.

Üstelik elimizdeki veriler oldukça da hacimli: Nihayetinde, Sanalpazar.com’u son bir yılda 30 milyon kişi ziyaret etti.
%92’si Türkiye’den bağlanan bu 30 milyon kişi 380 milyon sayfa görüntüledi. 142.928.127 TL ödeyerek 745.267 adet ürün satın aldı.

Haritamızın farkı şurada: Bu tür haritalar genellikle “tüketici” ve “üç büyük şehir” odaklı olup nerede, ne satılmış, ne kadar para harcanmıştan öteye gitmiyor.

Satıcı (e-tüccar) ve Anadolu odaklı olan bizim haritadaysa illerin e-ticaret dengesini, illerin alış, satış ve e-tüccar sayılarındaki payını bulabilirsiniz.
Özellikle, “dış ticaret dengesi” kavramından uyarladığımız “e-ticaret dengesi” kavramı ilginç sonuçlar verdi; bakmadan geçmeyin.

Haritaya genel olarak baktığımızda, Anadolu’da gidecek daha çok yol olduğunu görmek mümkün.
Kendince alan - satan, KOBİ olup üreten Anadolu insanını e-ticarete ısındırmak çok önemli: E-ticaret’in onların dinamizmine ve rekabetine ihtiyacı var; onların da e-ticarete...

Bu harita sayesinde Anadolu’nun e-ticaret serüvenine farklı bir ışık tutabildiysek ne mutlu bize.

Sanalpazar.com

Bu haritayı en iyi Google Chrome ve Mozilla Firefox ile görüntüleyebilirsiniz.
101